Něco z historie podprsenek

Produkty
Něco z historie podprsenek

Nejstarší dohledatelný důkaz, že si ženy svá ňadra halily, byl nalezen archeology. Našli hlíněnou figurku pocházející z období 4000 let p.n.l. z Mykén. Soška představovala bohyni se zahaleným dekoltem.

Jiný prototyp podprsenky vznikl ve starobylém Řecku. Ženy, které mohly sportovat, např. Sparťanky, nosily pod oblečením speciální opasky zvané apodesmos a nebo svrchní (nošené na oblečení) strophion. A také tenké stuhy kolem ňader - anamakhalistekr a mastodeton.

Móda spodního prádla byla na počátku 16. století ovládnuta korzety.

V Anglii roku 1886 vynalezli první podprsenku, která tvarem košíčků připomínala spíše dva k sobě spojené koše pro louhování čaje.

V roce 1899 si Christine Hardt nechala v Německu patentovat líbivější verzi podprsenky.

Během 1. světové války byly ženy nuceny k odevzdání svých korzetů, aby se kov z jejich výztuh dal použít pro potřeby vojenských flotil.

První číslování košíčků se začalo objevovat v roce 1935. Mělo rozhraní velikostí A-D.

Během 2. světové války opět docházelo k využívání kovových částí podprsenek a korzetů.

Jako alternativa pro výrobu spodního prádla se začala používat syntetická vlákna - nylon.

V 50. letech 20. století vznikla bullet bra, tedy podprsenka se špičatými košíčky. Tento model se brzy stal hitem a slavil velký úspěch v Hollywoodu.

V roce 1958 koncern Dupont představil světu Lycru. Elastické vlákno se schopností vracet se do původního tvaru. Podprsenky a korzety se staly lehčí, pohodlnější a látka byla prodyšnější.

V roce 1983 Madonna představila své debutové album, zároveň se navždy zapsala do módní historie, když vystoupila v samotné podprsence.

První silikonové vycpávky do podprsenky se objevily v roce 1989.

Madonna v roce 1990 opět šokuje! Během Blond Ambition World Tour vystupuje v korzetu se špičatými košíčky. Korzet vytvořil návrhář Jean-Paul Gaultier.

Teprve po roce 2010 se v ČR začínají objevovat zmínky o brafittingu. A podprsenky se už prodávají i ve velikostech s košíčkem M.

 

Zdroj obrázku: http://www.vivala.com/fashion-trends/history-of-the-bra/3263


Další články

Bra-fitting
Jak si správně obléct podprsenku?

Jak si správně obléct podprsenku?

Číst článek
Kolekce
Katalog spodního prádla Kinga 2020 zima

Katalog spodního prádla Kinga 2020 zima

Číst článek
Plavky
Jak vybírat plavky podle typu poprsí?

Jak vybírat plavky podle typu poprsí?

Číst článek