Jak prát spodní prádlo?

Péče o prádlo
Jak prát spodní prádlo?

Spodní prádlo nosíme denně. Velmi rychle se špiní, opotřebovává a také ztrácí barvu. Proto je vhození krajkových kalhotek a saténové podprsenky přímo do bubnu pračky, nasypání klasického prášku a doufání, že prádlo bude vypadat stále dobře velkým hříchem. Při praní kalhotek i podprsenek je nutno dodržovat pár železných pravidel.

Koukněte na to, o jaká pravidla se jedná.

Za prvé: třídění prádla

Kalhotky a podprsenky by se měly prát ve speciální ochranné síťce/sáčku na spodní prádlo. Koupíte ji za pár korun. Díky ní se drobné části prádla (mašličky, knoflíčky, přívěsky) nezničí a neodtrhnou, vycpávky v košíčcích zůstanou v původním tvaru. Díky sáčku také neztratíte ramínka, když se náhodou během praní odepnou. Před praním ještě pro jistotu zkontrolujte, že jsou dobře zapnutá. Měli byste také zapnout samotnou podprsenku, tedy její obvod – jinak se kovové háčky mohou zachytit o látku podprsenky a poškodit ji. Tmavé spodní prádlo pereme s tmavým a světlé s bílým. Důležité je také roztřídění dle jemnosti látek.

Za druhé: ruční praní nebo pračka?

Obecné pravidlo říká, že prádlo se pere zásadně ručně. V teplé vodě s pracím prostředkem na jemné prádlo. Velmi efektní je i praní prádla v mýdlových plátcích. Prášek nebo gel se musí ve vodě dobře rozpustit. Prádlo namočte na cca 30 minut, potom jemně perte a odstraňte nečistoty. Nakonec dobře opláchněte.

Nemáte čas na ruční praní? Dnes už jsou moderní automatické pračky vybaveny speciálními programy jako „ruční praní“ nebo „bez mačkání“. Pokud se jedná o spodní prádlo, stojí za to tyto programy zvolit. Doporučujeme však takto prát jen spodní prádlo bavlněné nebo polyestrové. Krajku, hedvábí nebo satén by se však vždy mělo prát jen ručně. Ruční praní je nejlepší i pro kosticové podprsenky.

Za třetí: sušení prádla

Prádlo se v žádném případě nesmí sušit v bubnové sušičce – může to poškodit vlákna (především elastická), odtrhnout mašličky či přívěsky a dokonce roztrhat jemnou látku.

Přebytek vody můžete jemně vymačkat – stejně jako se to dělá u vlněných svetříků. Vypranou podprsenku sušte na plocho, hezky rozloženou, ideálně na ručníku, košíčky vzhůru. Díky tomu se ramínka nenatáhnou a košíčky nezdeformují.

Za čtvrté: uchovávání spodního prádla

Špinavé skladujte v koši nebo plátěném pytlíku. Díky tomu se bude lépe prát (nebudou se na něm držet další nečistoty) a „nenačichne“. Proto i čisté prádlo neskladujte v utěsněných krabičkách, kde není přísun vzduchu. Vyplatí se investovat do příhrádek na kalhotky a podprsenky. Dají se už výhodně koupit a přizpůsobit velikostně Vašemu nábytku.

Podprsenky můžete klidně pověsit na multifunkční ramínko do skříně – budou déle svěží a udrží si příjemnou vůni. Do zásuvek je vhodné vložit osvěžovače. Může to být klidně vysušená pomerančová kůra v pytlíku a nebo jiný voňavý pytlíček. Věnujte pozornost i tomu, jak prádlo balíte během cestování. Uchovávejte jej ve speciálních váčcích nebo kazetách. Takto se nepomíchá s oblečením, nezmačká a hlavně nepoškodí.

Správné praní spodního prádla je klíčem k prodloužení jeho estetického vzhledu. O prádle se přece říká, že je naší druhou kůží. Proto bychom měli vložit velké úsilí do toho, aby bylo měkké, voňavé a sexy. Proto je dobré prádlo také adekvátně obměňovat – kalhotky každého půl roku a podprsenku každý rok.

 

Symboly vysvětlující jak prádlo prát, žehlit, čistit a sušit:

Ruční jemné praní prádla při maximální teplotě 40 °C. Prádlo se nesmí prát v automatické pračce. Opatrná manipulace.

Prádlo se nesmí bělit bělícími prostředky, které uvolňují chlór.

Prádlo se nesmí žehlit, není přípustné ani používání páry.

Prádlo se nesmí chemicky čistit. Skvrny se nesmějí odstraňovat organickými rozpouštědly.

Prádlo se nesmí sušit v bubnové sušičce.

Sušit prádlo rozložené naplocho.


Další články

Nakupování
Jak si vybrat těhotenské spodní prádlo?

Jak si vybrat těhotenské spodní prádlo?

Číst článek
Nakupování
Jak vybrat dámské pyžamo?

Jak vybrat dámské pyžamo?

Číst článek
Bra-fitting
Klasické podprsenkové omyly

Klasické podprsenkové omyly

Číst článek