Království za... roušku!

Nakupování
Království za... roušku!

V těchto dnech nejen naše republika, ale i zbytek světa bojuje s nepříjemnou pandemii nového koranaviru.

Vzhledem k aktuální situaci nesmíme nikdo vycházet mimo domov bez zakrytých úst a nosu.

Na popud tohoto nařízení je každý povinen se rouškou vybavit. Jenže jak na to, když jich je nedostatek?

Pokud patříte mezi šťastlivce, stihli jste se zásobit jednorázovými chirurgickými rouškami, případně účinnějšími respirátory. Kdo již jednorázové roušky nesehnal, usednul za šicí stroj nebo si obstaral šitou, látkovou roušku u zručnějších přátel či známých. Na internetu navíc koluje mnoho video návodů, jak si snadno roušku vyrobit. Dá se ochránit i jinými způsoby než jen rouškou. Můžete použít různé druhy oděvů, které splní účel ochrany.

Ať už patříte mezi první, či druhou skupinu, měli byste vědět k čemu vlastně roušku nosíme a jaký má mít efekt.

Ústní roušky nás částečně chrání před proniknutím virů k našim sliznicím. Ale efekt mají jen, když je správně používáme. Jak je tedy správně používat?

V běžné situaci roušky nosí jen nemocní – aby se zabránilo rozšíření viru do okolí, a nebo osoby ošetřující nemocného. Běžně tedy zdraví lidé roušky nenosí. Aktuálně však nikdo neví, kdo nakažený je, a kdo je zdravý. Proto se přistoupilo k celoplošnému nošení roušek.

Jen správné užívání ochranné roušky zvyšuje ochranu před nakažením.

Jak oblékat, nosit a sundávat nebo likvidovat roušku?

Předtím, než si roušku nasadíme, si musíme důkladně umýt ruce. Dezinfekčním přípravkem na bázi alkoholu nebo vodou s mýdlem. Masku oblékněte tak, aby kryla ústa i nos. Ujistěte se, že mezery mezi tváří a rouškou jsou minimální.

Během nošení se vnější strany roušky nedotýkejte. Je na ni spousta virů a bakterií, takže byste si je jen přemístili na ruce. Pokud se omylem roušky dotknete, umyjte si znovu ruce. Roušku vyměňte jakmile zvlhne. Jednorázovou roušku poté vyhoďte, nikdy ji neoblékejte znovu. Abyste bezpečně masku sundali, dotýkejte se jen šňůrek nebo gumiček. Nikdy ne přední strany roušky. Jednorázovou roušku vyhoďte, látkovou vysterilizujte (vypraním, vyvařením). Hned si umyjte ruce.

Rouška vás 100% před virem neochrání, ale znesnadní průnik virů k vašim sliznicím a v případě, že jste nakažený, zabrání vylučování virů do okolního ovzduší.

Rouška vše nespasí. Abyste minimalizovali riziko nakažení, dodržujte ostatní zásady hygieny.

Především pamatujte na časté a důkladné mytí rukou. Je to klíč bránicí infekcím se dále šířit. Ruce si myjte důkladně, alespoň po dobu 20 vteřin. Hlavně před jídlem, po užití toalety, po příchodu domů nebo do práce a také po kontaktu se zvířaty.

Pokud nemáte po ruce mýdlo s vodou, užijte dezinfekční přípravek, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu. Protože se viry do lidského těla dostávají přes oči, nos a ústa, vyhýbejte se dotýkání těchto části těla neumytýma rukama.

Nestýkejte se s nemocnými lidmi, především s těmi, kteří kašlou. Při zakašlání se z plic dostávají cca 2 litry vzduchu rychlostí 13 m/s. Představte si to množství virů. Drží se v ovzduší po dost dlouhou dobu, proto je dobré aby roušku nosili i ti, co momentálně nevědí, že jsou nakažení. Nenavštěvujte místa, kde je větší koncentrace lidí. 40 – 70 % nakažených lidí nemá žádné příznaky.

Jak látkovou roušku sterilizovat?

Nejúčinnější je její vypraní. Asi nebudete mít tak početnou rodinu, abyste denně zapínali pračku. Jako ekonomičtější variantu můžete zvolit vyvaření v hrnci. Po vyvářce roušku ještě přežehlete na vysoký stupeň. Takto zaručeně zabijete všechny viry, které by ještě případně na roušce zůstaly. Roušky nedávejte do mikrovlnky. Mohly by tam vzplanout.

Naše ústní roušky mají střih, který zaručí perfektní přilnutí ke tváři. Dvojí vrstva látky vytváří dostatečně tlustou bariéru, přes kterou viry jen tak neproniknou. Zároveň se dá v roušce dobře dýchat. Elastické gumičky za ušima neřežou.

Chraňme sebe navzájem. Oblékněme roušky a zabraňme rychlému šíření viru.

Vyzkoušejte naše tvarované roušky, pociťte se bezpečně a pohodlně zároveň.

 

Přejeme vám pevné zdraví!


Další články

Nakupování
Jak nakupovat prádlo přes internet? Rádce pro nedůvěřivé

Jak nakupovat prádlo přes internet? Rádce pro nedůvěřivé

Číst článek
Kolekce
Kolekce spodního prádla Gorsenia

Kolekce spodního prádla Gorsenia

Číst článek
Bra-fitting
Pojďte s námi rozpitvat podprsenku!

Pojďte s námi rozpitvat podprsenku!

Číst článek